აგაკვეთილის გეგმა
მასწავლებლის სახელი, გვარი, პირადი ნომერი: ნანა ევგენიძე,61006053334
საგანი: ქართული
ენა და ლიტერატურა
სწავლის საფეხური/
კლასი: საბაზო IXკლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა: 22
გაკვეთილის თემა: მიხეილ ჯავახიშვილი ,, მიწის ყივილი“
გაკვეთილის მიზანი:
მხატვრული ტექსტის კითხვა და გააზრება ,ლექსიკონზე მუშაობა ლექსიკური მარაგის გამდიდრება, საკუთარი აზრის დასაბუთება,
N
|
აქტივობის აღწერა
|
გამოყენებული მეთოდი/მეთოდები
|
კლასის ორგანიზების ფორმა/ფორმები
|
სასწავლო რესურსები
|
დრო(წთ)
|
1
|
საორგანიზაციო საკითხები, მიზნებისა და შეფასების რუბრიკების გაცნობა.
|
|
მთელ კლასთან
|
|
2წთ
|
|
A -ფაზა/გამოწვევა
აქტივობის აღწერა: საშინაო დავალება, კითხვა- პასუხით ,
აქტივობის მიზანი: მოსწავლეებს
შეუძლიათ ყურადღების მობილიზება და
წინა გაკვეთილებზე შესწავლილი მასალის
გახსენება. ახალი მასალის მიმართ მოტივაციის
გაზრდა
|
კითხვა -პასუხი
|
მთელ კლასთან
|
დაფა, ცარცი
|
6წთ
|
|
B ფაზა
აქტივობა 1
მოსწავლეებს ვუჩვენებ პრეზენტაციას სლაიდებით, მიწის ყივილის შესახებ,
აქტივობის მიზანი: ახალი მასალის მიმოხილვა
|
პრეზენტაცია
|
მთელ კლასთან
|
კომპიუტერი
|
4წთ
|
|
აქტივობა 2
მოსწავლეები კითხულობენ მონიშნულ
ტექსტს (T დიაგრამის გამოყენებით,) მოინიშნო გაუგებარი სიტყვები.
აქტივობის მიზანი: ტექსტის გაცნობა- გაგება, გააზრება.
აქტივობა 3
ლექსიკონზე მუშაობა
მოსწავლეები მუშაობენ გაუგებარ სიტყვებზე, ლექსიკონის დახმარებით,
აქტივობის მიზანი: მოსწავლეები ამოიცნობენ ავტორის თავისებურებას, ერთმანეთის დახმარებით
ხსნიან.
|
|
წყვილებში, ინდივიდუალურად
წყვილებში
|
რვეული, წიგნი
რვეული წიგნი ლექსიკონი
|
8წთ
4წთ
|
|
C ფაზა
4აქტივობა
წყვილებს სთხოვს მასწავლებელი წაკითხული მონაკვეთის მიხედვით მოცემულ დიაგრამაზე გამოსახონ მიზეზ-შედეგობრივი კავშირი.
აქტივობის მიზანი:
მიზეზ- შედეგობრივი კავშირის დადგენა.
5აქტივობა
პერსონაჟის დახასიათება( პერსონაჟის რუკის მიხედვით)პრეზენტაციას აკეთებს
ერთ-ერთი მოსწავლე.
აქტივობის მიზანი:
პერსონაჟის თვისებების ამოცნობა.
შეფასება: განმსაზღვრელი -განმავითარებელი
|
|
|
სქემა
|
16წთ
5წთ
|
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:
ქართ. IX. 1. მოსწავლეს შეუძლია მოისმინოს და აუდიტორიის წინაშე წარმოადგინოს სხვადასხვა თვალსაზრისი სადავო ან პრობლემურ საკითხზე.
·
იყენებს არგუმენტაციის სხვადასხვა
ფორმას (მიზეზ-შედეგობითი, ანალოგიაზე ან ინდუქციაზე დამყარებული არგუმენტები);
მიმართულება: კითხვა
ქართ. IX. 6. მოსწავლეს შეუძლია პრობლემურ ან სადავო საკითხებზე სხვადასხვა თვალსაზრისის
შემცველი მხატვრული და არამხატვრული ტექსტების გააზრება-გაანალიზება და მათ მიმართ
საკუთარი დამოკიდებულების გამოხატვა.
·
აანალიზებს ტექსტში მოცემულ ფაქტობრივ
და კონცეპტუალურ ინფორმაციას და გამოაქვს შესაბამისი დასკვნები;
·
გამოხატავს საკუთარ დამოკიდებულებას
წაკითხულ ტექსტებში წარმოდგენილ განსხვავებულ
თვალსაზრისებზე;
·
აკვირდება, ამოიცნობს და შეაფასებს
ავტორის ან პერსონაჟის/პერსონაჟების დამოკიდებულებას კონკრეტული გმირის, აღწერილი მოვლენების
მიმართ;
უკავშირებს წაკითხულ ტექსტში გადმოცემულ ან ნაგულისხმევ
თვალსაზრისებს ცხოვრებისეულ გამოცდილებასა და სხვა ლიტერატურულ ნაწარმოებებს, მხატვრულ
და სამეცნიერო-დოკუმენტურ ფილმებს, სპექტაკლებს და სხვ.
მიმართულება: წერა
ქართ. IX. 9. მოსწავლეს შეუძლია სადავო ან პრობლემურ საკითხებზე საკუთარი თვალსაზრისის წერილობით
გადმოცემა; მოცემულ საკითხზე განსხვავებული შეხედულებების შეჯამება.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
საკუთარი შეხედულებების/მოსაზრებების
დასასაბუთებლად მოჰყავს სათანადო არგუმენტები;
·
განიხილავს მხატვრულ ტექსტში
გამოკვეთილ იდეებსა და პრობლემებს ცხოვრებისეულ და ლიტერატურულ გამოცდილებაზე დაყრდნობით;
·
გამოხატავს საკუთარ დამოკიდებულებას
ტექსტში ასახული პრობლემების მიმართ მისთვის სასურველი ფორმით (მოთხრობის, ნოველის,
ესეის, ჩანახატის, ლექსის და ა.შ.);
შესწავლილი ტექსტის კონტექსტის (დრო, ადგილი, ეპოქა,
გარემო და ა.შ.) შეცვლით თხზავს ახალ თხზულებას იმავე თემაზე, პრობლემაზე.
No comments:
Post a Comment